Про кресало

Saturday 20th April 2013

Мабуть можна припустити, що першим джерелом вогню для людини була природа. Наприклад - удар блискавки в дерево давав первісним людям можливість отримати вогонь, яким потім ретельно оберігали.З розвитком навиків людина навчилася сама добувати вогонь (правда, древні греки кажуть, що то Прометей вкрав вогонь у бога-коваля Гефеста і подарував людям). Як би там не було, а першим способом добути вогонь став метод тертя. Можна терти безпосередньо дерево до дерева, можна удосконалити, використавши лук - як показує практика - ці способи діють безвідказно і донині.

От тільки розучилися сучасні люди правильно добирати дерево, готувати трут, тому не сподівайтеся, що дістати вогонь цим методом вдасться з першого разу і за кілька хвилин.В якості наочного посібника пропоную переглянути кадри з фільму "CAST AWAY" і спробувати самому повторити :) По мірі розвитку людини та збагачення її знання про навколишній світ, з"явився принципово новий спосіб добування вогню - методом висікання іскр з твердого каміння.

 

Найкраще на таку роль підходив природній мінерал - кремінь. Flintstone, кремінь, (рос. кремень, англ. flint, chert; нім. Kiesel m) — мінеральне утворення, що складається з кристалічного і аморфного кремнезему (опалу, халцедону або кварцу). Хімічна формула SiO2*nH2O. Кременеві стяжіння часто зустрічаються у вапняках. Стверджують, що має лікувальні властивості, покращує смак води і робить її цілющою. Якщо вдарити твердим куском заліза (гарно підходить старий напильник) по кременю, можна висікти сніп іскр. 

В природі зустрічається ще один цікавий мінерал - пірит (сульфід заліза хімічний склад - FeS2 (46,6%Fe, 53,4%S)).Назва - від грецьк. “пір” – вогонь (P.Dioscorides, I ст. до н.е.) пов'язана з властивістю піриту давати іскри при ударі. Завдяки цій властивості, використовувався в колесцових замках перших рушниць і пістолетів (пара сталь-пірит).Його недоліком є відносна крихкість та висока хімічна активність. Наступним кроком був винахід церієвого сплаву (ферроцерій, мішметал, firesteel ) був значним кроком вперед, яким і досі послуговємося в кожній запальничці. Типовий склад ферроцерієвого кременю: Ferrocerium rod is made from Iron, Magnesium and mostly of an alloy of rare earth metals called mischmetal with an excellent pyrophoric percentage : 98%min. The required chemical composition:

Rare earth metal distribution : Cerium 49-59% Lanthanum 26-39% Neodymium 0-10% Praseodymium 0-7% Вогонь добувається наступним чином: твердим кресалом (наприклад уламком пилки по металу, обухом ножа, тощо), викрешується пучок іскр з штучного кременю на підготовлену розтопку. Розтопкою може служити суха трава, береста, пух комишу, деревна труха, вата, тощо. Гарантований розпал - стружка магнію (купити магній, купить огниво), який не боїться води і має температуру горіння біля 3000 градусів Цельсія. Для цього достатньо мати з собою невеликий кусок хімічно чистого магнію. Далі ножем нашкрябуємо трохи стружки на розпал, пару іскр з кресала і загориться навіть волога трава чи хвоя - поки згорить магній - він висушить все навкого себе. /* УВАГА! Магній - хімічно активний елемент. Температура загорання на повітрі нижча температури плавлення (tпл - 651 °C). Не намагайтеся загасити магній, який горить, водою - він вступить з нею в реакцію з виділенням водню, який спалахне ще сильніше! Магній може горіти навіть під водою! */

Ось як відбувається добування вогню за допомогою магнію та кресала:

         

 

-наструганий магній запалюємо іскрами з кресала ( купити кресало, купить огниво)

 

 

 

Кілька рекомендацій використання зі свого досвіду:

FAQ(Frequently Asked Question(s)) Про кресало (питання, на які часто доводиться відповідати) :

Кремені(фероцерієві):

Зліва направо (1 дюйм = 25,4мм)

Розробка сайтів, інтернет-магазинів. Супровід, хостинг. InterSvit IT Solutions.          Працює на OpenCart
KRESALO © 2018